Wykorzystanie manipulatorów

brama ei30 kieliszki do sublimacji

Podczas produkcji różnego rodzaju wyrobów coraz częściej ludzie są zastępowani przez wydajne i bardzo precyzyjne urządzenia mechaniczne. Była już o tym mowa wcześniej.

Nie zawsze chodzi o to, aby jedynie zapakować towar zgodnie z pierwotnym zamierzeniem. Również sam proces wytwórczy wymaga nierzadko wsparcia ze strony zaplecza maszynowego, zwłaszcza gdy ważna jest dokładność czynności oraz ich idealna powtarzalność.

Tutaj kłaniają się manipulatory, zwane również robotami fabrycznymi. Łatwo spotkać je na przykład w zakładach produkujących pojazdy, choć nie tylko tam.

Dzięki manipulatorom można łatwo przenosić duże i ciężkie elementy w odpowiednie miejsce i następnie łączyć je z resztą konstrukcji. To, co człowiekowi zajęłoby wiele czasu i było okupione sporym wysiłkiem, robotom zajmuje krótką chwilę.

Poza tym manipulatory mogą również spawać i kleić elementy, na bieżąco kontrolować ich wagę i temperaturę, jeśli zajdzie taka konieczność. Ich praca jest w duże mierze automatyczna i opiera się o zaprogramowane czynności, wcześniej opracowane przez załogę fabryki.