Kafelki czy podłoga w łazience?

Obrusy plamoodporne

Coraz więcej osób zastanawia się, czy kafelki to jedyne rozwiązanie w przypadku łazienki. Dużo osób coraz bardziej przekonuje się do tradycyjnych ścian lub nawet tapet w łazience, jednak ma pewne obawy, związane z podłogą. Co wybrać: tradycyjne kafelki czy zwykłą podłogę?

Wilgoć

Osoby, które opowiadają się za kafelkami często podają wilgoć i wodę jako jeden z najważniejszych argumentów. Mają oczywiście w tym sporo racji, jednak pamiętajmy, że nie tylko kafelki są wilgocioodporne. Rozwiązaniem mogą być też odwilżacze.

Istnieje bardzo dużo różnych podłóg, które również są odporne na wilgoć i ich przeznaczeniem są właśnie takie pomieszczenia, jak łazienka czy kuchnia.

Jakie podłogi możesz położyć w łazience?

Kamień Na pewno zastanów się nad kamieniem. Kładąc twardą, trwałą i odporną na ścieranie posadzkę nie tylko nadasz swojej łazience niepowtarzalnego wyglądu, ale również uwolnisz się od wszechobecnych, standardowych kafelków, które nie każdemu się podobają. Najczęściej wykorzystywane w tym celu są płyty z granitu – to doskonały materiał na podłogę głównie ze względu na wspomnianą już wytrzymałość.

Na dodatek granit jest oczywiście wodoodporny i nie odbarwia się. Niektórzy wybierają jednak trawertyn, który jest trudniejszym kamieniem, ale śmiało można powiedzieć, że jest bardziej efektowny. Na pewno ciężej go utrzymać w czystości, ponieważ ma porowatą strukturę i wymaga regularnego impregnowania. Dobrym pomysłem będzie też marmurowa podłoga, jednak musimy pamiętać o tym, że dość szybko się rysuje – niezabezpieczony marmur błyskawicznie chłonie wodę.

Drewno Drewno jest coraz popularniejszym materiałem, który używa się w salonach. Warto do każdego wilgotnego pomieszczenia wybrać egzotyczne gatunki, takie jak tek, iroko, merbay, jatoba czy lapacho. Zawierają w sobie sporo żywic, a także substancji oleistych, co sprawia, że są odporne na wodę. Można również postawić na nasze rodzime drzewa, jak dąb czy jesion, jednak musimy pamiętać o jednym: zawsze należy taką podłogę zabezpieczyć lakierem lub olejem.

Inaczej drewno wsiąknie wodę i napuchnie. Na rynku znajdziesz również specjalnie przeznaczone do łazienek panele podłogowe, które wykonano ze specjalnej płyty HDF. Takie panele są bardzo odporne na wodę i wilgoć. Wykładzina winylowa To zdecydowanie najtańszy pomysł na podłogę w łazience.

Zakład kamieniarski w Warszawie Granit-TK

Wykładzina winylowa jest dość tania, a na dodatek można ją położyć na każde podłoże – również na starą podłogę. Można wykorzystać w tym celu albo wykładziny z rolki lub panele samoprzylepne. Wykładzina winylowa jest banalnie prosta w utrzymaniu czystości, a na dodatek ma mnóstwo wzorów i kolorów.

www.jovanka.co.uk