Gdzie wykorzystuje się ołów?

psim Info-Protect dystrybuuje systemy bezpieczeństwa Axalent

Ołów jest ciekawym surowcem mineralnym, który słynie przede wszystkim z charakterystycznej, niebieskoszarej barwy i znacznego stopnia ciężkości. Ze względu na swoją miękkość, plastyczność i wytrzymałość, wykorzystywany jest w wielu dziedzinach życia.

Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele otaczających nas przedmiotów codziennego użytku zawiera w sobie choćby odrobinę tego surowca mineralnego. Związki ołowiu w niektórych przypadkach wykorzystywane są do produkcji farb malarskich, a także tych specjalistycznych – antykorozyjnych.

Można je znaleźć również w pigmentach i zaprawach. Współcześnie jednak coraz częściej rezygnuje się z tego typu rozwiązań, ze względu na szkody, jakie ołów może wyrządzać w organizmie człowieka.

W gospodarstwie domowym można go jednak znaleźć również w izolacji instalacji czy rurach odpływowych. Jeśli oglądając film kryminalny, kiedykolwiek słyszałeś groźbę typu „nafaszeruję cię ołowiem”, możesz być pewien, że akurat ten związek frazeologiczny nie był oderwany od rzeczywistości, jak to często bywa z fabułą tego typu produkcji.

Ołów faktycznie wykorzystywany jest w produkcji nabojów, elementów pocisków oraz śrutu.