Diagnozy warto potwierdzać

Nikt nie chce usłyszeć, że jest ciężko chory, że jego leczenie będzie trudne i z pewnością potrwa przez bardzo długi czas. Jeszcze bardziej nie chcemy usłyszeć o tym, że nie ma już dla nas nadziei, a nawet jeśli podejmiemy jakieś działania, to choroba jest już na tyle zaawansowana, że nie wiadomo, czy dadzą one w ogóle jakiś efekt. Taka diagnoza może brzmieć jak wyrok, jednak zanim poddamy się zobojętnieniu i przerażeniu, powinniśmy zadbać o to, aby zbadał nas jeszcze jakiś lekarz.

Nie ma ludzi nie omylnych

Przede wszystkim musimy sobie zdawać sprawę z tego, że nie ma ludzi nieomylnych. Lekarze również mają prawo się mylić, a co się z tym wiąże, może się okazać, że badanie zostanie przeprowadzone niedokładnie, albo wyjdzie że choroba została źle rozpoznana. Dlatego właśnie, im poważniejszą chorobę stwierdzi u nas lekarz, im bardziej druzgocąca będzie jego diagnoza, tym bardziej powinno nam zależeć na tym, aby została nam zaprezentowana opinia jeszcze jakiegoś lekarza.

Najlepiej udać się do zupełnie innego ośrodka i tam wykonać ponowne badania. Jeśli jest taka możliwość, to możemy ją wykonać u jeszcze dwóch różnych lekarzy, tak aby mieć trzy niezależne opinie. Oczywiście idealnie będzie, jeśli w takim przypadku będziemy szukać lekarza, który jest specjalistą w danej dziedzinie, bo wówczas będziemy mieli pewność, że jego diagnoza będzie dokładna i rzetelna.

Jakie leczenie?

Nawet jeśli okaże się, że pierwsza diagnoza co do rozpoznania naszej choroby się potwierdzi, to i tak może się okazać, że zostanie zaproponowane inne leczenie. Może idąc do innego lekarza, uda nam się trafić na takiego, który jest zainteresowany leczeniem, które jest jeszcze w fazie eksperymentów i właśnie je nam zaproponuje? Z resztą, jeśli usłyszymy więcej opinii na dany temat, to może się okazać, że znajdziemy też więcej propozycji na zmierzenie się z tym tematem. Choroby są różne, ale lekarze też różnie do nich podchodzą.

Może się wówczas okazać, że jednak jest dla nas jakaś szansa i cała ta nasza sytuacja nie wygląda aż tak tragicznie, jakby mogło się wydawać. Najważniejsze w końcu jest to, aby się nie poddawać i uparcie szukać rozwiązania. Im bardziej druzgocąca jest diagnoza, którą usłyszeliśmy, tym bardziej powinno nam zależeć na postawieniu diagnozy przez jeszcze innego lekarza.

Wtedy będziemy mieli potwierdzenie naszej choroby, albo okaże się, że jednak doskwiera nam coś innego i wówczas powinniśmy zdobyć opinię jeszcze kolejnego lekarza, aby potwierdzić, która z tych diagnoz jest prawidłowa.