Bezpieczne zabawki, czyli porady dla rodziców

dyski sensoryczne

Większość osób dokonuje zakupu zabawki oczami, czyli zwracając uwagę na jej walory estetyczne – kolor, teksturę, czy rodzaj emitowanego dźwięku. W rzeczywistości powinno być zupełnie inaczej, a konkretniej rodzice muszą w pierwszej kolejności skupiać się na opisie, instrukcji obsługi i innych detalach tego typu. Wszystko po to, by zapewnić dziecku bezpieczeństwo, a w końcu to jest najważniejsze. Jeśli szukamy zabawek w internecie, to najlepiej na stronach, które mają wykupione certyfikaty ssl Gliwice Jak wybierać bezpieczne zabawki? Oto porady:

  • Po pierwsze, jak zostało wyżej wspomniane, zawsze należy przeczytać opis i instrukcję. Dziś, każda, nawet najmniejsza zabawka powinna być opisana chociażby kilkoma słowami, które mówią o jej przeznaczeniu, czy warunkach użytkowania.

    W przypadku produktów bardziej skomplikowanych, a konkretniej, np. zabawek elektrycznych, konieczne jest zapoznanie się z instrukcją obsługi. Z dokładnym opisem powinni zapoznawać się szczególnie rodzice lub ci, którzy szukają zabawki dla dziecka poniżej trzeciego roku życia. Na wielu produktach widnieją ostrzeżenia typu: ,,nieodpowiednie dla dzieci poniżej trzeciego roku życia” lub ,,zabawka zawiera małe elementy, które dziecko może połknąć’’. Takich komunikatów z pewnością nie wolno lekceważyć;

  • Na terenie Unii Europejskiej, można sprzedawać jedynie takie zabawki, które posiadają stosowne certyfikaty i są oznaczone znakiem CE.

    W rzeczywistości, oznacza to, że zabawka jest zgodna z odgórnymi warunkami bezpieczeństwa jej użytkowania. Jeżeli produkt jest pozbawiony tego znacznika, nie należy go kupować i ryzykować tym samym bezpieczeństwo malucha;

  • W tańszych sklepach, bardzo często można spotkać zabawki, które nie są doskonałe pod względem wykonania. Posiadają liczne niedoskonałości w postaci wystającego plastiku, czy przypalonych końcówek szwów w lalkach. Takie detale trzeba konieczne sprawdzać przed zakupem, gdyż z jednej strony żywotność takiej zabawki jest znacznie krótsza, a z drugiej – może ranić dziecko podczas zabawy;
  • Zabawki elektryczne, w których pojawiają się baterie i kable, powinny być odpowiednio zabezpieczone. Takie elementy muszą być schowane pod odpowiednią przykrywką, zabezpieczoną śrubą.

    Chodzi o to, aby dziecko nie było w stanie wyjąć baterii i jej przykładowo połknąć, co mogłoby w istocie prowadzić do poważnych konsekwencji.

.

www.wyrowinski.org.pl